Çanakkale Müzesi için 3D Tarama Yaptık
1470 görüntülenme | 2016-04-05
3D Tarama


Geçtiğimiz ay Çanakkale de kurulan dijital bir müze için 3D tarama işlemi gerçekleştirdik. 

Müzede kurulacak hologram standlarında müzeye getirilemeyen değerli eserlerin 3D taramasını gerçekleştirdik ve taranan datalar hologram standlarda Çanakkale'de tarih severler ile buluştu. Kurulacak müze için koleksiyonerlerin elinde bulunan modellerin yerinde ve farklı teknolojiler ile taramasını gerçekleştirdik. 

Yaklaşık 70 adet tarihi eserin taramasını yaptık. 3 çeşit tarama metodu ile 3d modeller elde edildi. Bunlarda küçük objelerde David SLS-2 3D Tarayıcıyı, orta buyuklukteki ve düz modellerde fotogrametri ile tarama metodunu büyük modellerde ise Structure Sensor ile tarama metodunu kullandık. Daha sonra modeller işlenip obj formatında kaydedildi ve video formatında renderlanarak hologram ekranına uygun şekilde hazırlandı ve müzeyi ziyaret eden ziyaretçiler tablet üzerinden ilgi duyduklar eser hakkında hem bilgi sahibi oldu hemde eseri 3d hologram olarak görerek Çanakkale Savaşı'nda kullanılan eşyaların 3d hologramını inceleme şansı yakaladı. 

3D Tarama objelerin dijitalleşmesinde ve taşınması veya sergilenmesi zor olan nesnelerin insanlarla buluşmasını kolaylaştıran bir teknoloji. Bizde 3Durak olarak müze, sergi vb yerlerde eserlerin 3D taramasını yaparak, nesnelerin herkese kolayca ulaşmasını sağlıyoruz ve dijital ortamda korunmasına katkıda bulunuyoruz.

 

ETİKETLER

PAYLAŞ

BENZER YAZILAR
BAU SUPERMASSIVE 3D Tarama
BAU SUPERMASSIVE 3D Tarama
ENKA Okulları 3DFigür
ENKA Okulları 3DFigür
Çanakkale Müzesi için 3D Tarama Yaptık
Çanakkale Müzesi için 3D Tarama Yaptık


facebook   twitter   socin   socyt   socgo

Ihlamur Yıldız Caddesi No:10
Bahçeşehir Üniversitesi Kuzey Kampüsü Zemin Girişi
Beşiktaş/İstanbul
(0 850) 885 19 91      info@3durak.com
 
3Durak - Dijital Fabrika © 2016
Ücretsiz 3D Yazıcı El Kitabını indirmek için e-posta adresinizi giriniz!