İçi Boş 3D Modeller Oluşturmak
1602 görüntülenme | 2016-02-16
3D Baskı


3Durak, talep ettiğiniz 3 boyutlu modelin 3D Baskısının ücretini hesaplarken iki etkeni göz önünde bulundurur: Kullanılan Malzeme ve İş gücü.

Bu yazıda 3D Baskı sırasında kullanılan malzeme miktarını en az hale getirmek için, malzemenin içini boşaltmayı ve malzemenin içinde hapsolan parçacıkların dışarı atılabilmesi için gerekli olan delikleri nasıl yaratacağımızı öğreneceğiz.

 

1. Malzemede Farkındalık

Öncelikle 3D Baskıda kullanmak istediğimiz malzemenin temel özellik ve sınırlamalarını bilmeliyiz. Bu özellikler göz önüne alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli maddeler, malzemenin taşıyabileceği Minimum Duvar Kalınlığı ve kaçış delikleri için gerekli Minimum Çap’tır.

Bu sınırlamalar her malzeme için farklıdır ve bir özel üretim işlemi için belirlenmiştir. Örneğin renkli kumtaşı malzemesinden yapılan bir ürünün taşıyabileceği minimum duvar kalınlığı 1.7 - 2 mm’dir. Ancak poliamid malzeme kullanıldığında bu sınır 0.8 mm’ye kadar yükselebilmektedir.

Bu yüzden baskıda kullanılan malzemeyi akılda tutarak yapılan tasarım en iyi sonuçlara ulaşmayı mümkün kılmaktadır. Buradan malzeme özelliklerine ulaşabilirsiniz.

 

2. Malzemenin İçini Boşaltmak

İçi boş bir model yaratmak sürecini tanımlamak için bir küpü inceleyeceğiz.

Geleneksel bir 3D tasarım programında bu küp 6 yüzey ve aralarında bulunan boşluktan oluşmaktadır. Ancak 3D baskı alınırken bu küp hacmi bulunan katı bir cismi temsil etmektedir.

Küpü boşaltmak için uygulanabilecek bir yöntem dış yüzeyi içe doğru çıkarmaktır. Yani küpün içinde küçültülmüş bir kopyasını oluşturmaktır.

Profesyonel Öneri: Daha karmaşık şekiller için şekli yalnızca içeriye doğru küçülterek çıkarmak her zaman istenilen, doğru sonucu vermeyebilir. Bu yöntem kullanıldığında istenilen sonucun elde edilebilmesi için elle oynamalar veya programın içinde farklı aletler kullanılması gerekebilir.

 

3- Kaçış Delikleri

Poliamid ve seramik gibi toz hammadde kullanan 3D Yazıcılarda içi boş objelerin 3D Baskı alınırken objenin içerisinde toz hammadde kalmaktadır. Bunu önleyerek maliyetleri düşürmek için obje yüzeyinde kaçış deliklerine yer vermek gerekmektedir. Bu delikler sayesinde içeride kalan hammadde dışarı çıkacaktır.

ETİKETLER

PAYLAŞ

BENZER YAZILAR
3D Yazıcı ile Ölçek Model - DEİCO
3D Yazıcı ile Ölçek Model - DEİCO
Kickstarter Projesi Olan NODEZ’in 3D Yazıcı ile Prototip Üretimini Gerçekleştirdik
Kickstarter Projesi Olan NODEZ’in 3D Yazıcı ile Prototip Üretimini Gerçekleştirdik
3D Yazıcı ile Yeşilçam’ın Devleri
3D Yazıcı ile Yeşilçam’ın Devleri


facebook   twitter   socin   socyt   socgo

Ihlamur Yıldız Caddesi No:10
Bahçeşehir Üniversitesi Kuzey Kampüsü Zemin Girişi
Beşiktaş/İstanbul
(0 850) 885 19 91      info@3durak.com
 
3Durak - Dijital Fabrika © 2016
Ücretsiz 3D Yazıcı El Kitabını indirmek için e-posta adresinizi giriniz!