Kilyostaki Görme Engelli Öğrenciler İçin 3 Boyutlu Mezuniyet Yıllığı
1345 görüntülenme | 2016-06-29
Haberler


İstanbul Kilyos’taki Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulunda okuyan öğrencilerin mezun olacaklarını öğrendik. Okul bu yıl 45. mezunlarını veriyor. Mezun olacak öğrencilere sürpriz yapmak ve Türkiye de bir ilke imza atmak adına 3D tarama ve 3D baskı teknolojilerini kullanarak ürettiğimiz modellerinin ve Braille alfabesiyle yazılmış notlarının bulunduğu yıllıklar hazırladık.

Her bir sayfanın altında mezun arkadaşlarının kendisi hakkındaki görüşlerini belirten Braille alfabesi ile yazılı notlar bulunuyor. Bu notların hemen üstünde de taramasını yapıp 3D yazıcılarımızla üretip yerleştirdiğimiz öğrencilerin 3boyutlu yüzleri mevcut.

Mezun öğrenciler 8 yıldır birlikteler, aynı sıralarda okuyorlar ve birbirlerini çok iyi tanıyorlar. Bu kadar yakın olmalarına karşın bugüne kadar hiç ‘nesnel’ olarak tanışma fırsatı bulamamışlar ve birbirlerinin yüzlerini tanımıyorlardı. Öğrencilerin ilk nesnel tanışmaları birbirlerinin yüzlerini öğrenmeleri bu yıllık sayesinde oldu.

Okullarında giderek her birinin yüzlerini Structure sensor 3D tarayıcımız ile yüz taramalarını yapıp Z-Brush programında düzenlemelerini yaptıktan sonra 3D yazıcılarımız ile yıllıklara yerleştirilmek üzere yüzlerinin 3boyutlu modellerini ürettik.

Yıllığı hediye ettğimiz öğrencilerden Emre Teke heyecanını böyle tanımlıyor

“Kimse kimsenin vücudunu incelemiyor. Baktığınızda şaşırıyorsunuz. 8 senelik bir arkadaşınız var, her şeyiyle biliyorsunuz onu. Tavırlarıyla, her şeyiyle ama nesnel olarak tanımıyorsunuz. Onu nesnel olarak burada inceleyince, yüzünü görünce güzel oluyor. Biz görme engellilerin hissiyâtları güçlüdür. Yüz ifadesi anlayabilirsin ama asla kimse kimsenin yüzünü bilmez. Çünkü incelemez. Hiçbir arkadaşımın yüzüne bugüne kadar dokunmamıştım. Nesnel olarak ilk kez bugün tanıyorum Emir’i.”

Yıllığını elinden düşürmeyen bir diğer öğrenci de Özlem Yeni, her bir sayfada ayrı bir mutluluk yaşıyor. Bu yıllık, ciddi bir boşluğu da doldurmuş oldu.

"Bizim gözlerimiz kapalı. Arkadaşlarımın gözlerini, ağzını incelerken çok tuhafıma gitti. Bunu yaşamak çok güzel bir his. Ablamın ve kuzenlerimin yıllığı vardı. Onlar hep bakardı ben hiç anlamazdım. Artık benim de yıllığım var. Ben de onalr gibi okuyup bakabileceğim."

 

 

 

ETİKETLER

PAYLAŞ

BENZER YAZILAR
Basında 3Durak Habertürk Gazetesi Röportaj
Basında 3Durak Habertürk Gazetesi Röportaj
Kilyostaki Görme Engelli Öğrenciler İçin 3 Boyutlu Mezuniyet Yıllığı
Kilyostaki Görme Engelli Öğrenciler İçin 3 Boyutlu Mezuniyet Yıllığı
3Durak.com dan 3D Yazıcı İnfografiği
3Durak.com dan 3D Yazıcı İnfografiği


facebook   twitter   socin   socyt   socgo

Ihlamur Yıldız Caddesi No:10
Bahçeşehir Üniversitesi Kuzey Kampüsü Zemin Girişi
Beşiktaş/İstanbul
(0 850) 885 19 91      info@3durak.com
 
3Durak - Dijital Fabrika © 2016
Ücretsiz 3D Yazıcı El Kitabını indirmek için e-posta adresinizi giriniz!