3D Baskı Dünyasına Giriş

Teknoloji, Şubat 22, 20160Yorumdogancan

Eğer 3D baskı veya katmanlı üretim hakkında temel bilgiler arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazımızda size farklı bir bakış açısı kazandırarak yeni nesil 3D baskı teknolojisini açıklayacağız.

Bu başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

  •   3D Baskı Nedir?
  •   3D baskı nelere olanak sağlar?
  •   Endüstriyel ve Bireysel 3D Baskı

3D Baskı Nedir?

3D baskının ne olduğu ile başlayalım…

3D Baskı bir katmanlı üretim methodudur. Hammadde olarak kullanılan materyalin bir çok ince katman halinde birbirine eklenmesiyle üç boyutlu nesneler elde edilir.

Çok basit bir örnek verecek olursak dilimlenmiş ekmeği düşünebiliriz. Her bir dilim ekmeği bir biri üstüne koyarak bütün ekmeği oluşturduğunuzu varsayalım. İşte bu tam olarak 3D yazıcının herhangi bir nesne üretmek için kullandığı yoldur.

3D dosya, nesnenin şeklini betimleyen verinin dijital bir dosya içeresinde toparlanması olarak açıklanabilir. Bu dosya aynı zamanda 3D modelleme yazılımları veya hali hazırda tasarlanmış olan nesnelerden (örneğin, 3 boyutlu tarama ile) de elde edilebilir. Bu konuda çok sayıda ve farklı farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek(bireysel, endüstriyel, vb.) 3D yazıcılar mevcut.

3D baskı teknolojisi dijital verinin fiziksel uyarlamasını yani “maddeleştirme” sürecini gerçekleştirilerek yaratıcılık noktasında çok önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu yeni 3d baskı yöntemi süregelmiş geleneksel yöntemlerden farklı bir mantığa sahiptir. Geleneksel olarak endüstriyel alanda makinalar malzemeyi “yontarak” ürün oluştururken, 3D yazıcılar malzemeyi “ekleyerek” oluşturur.

3D Baskı Nelere Olanak Sağlar?

3D baskı teknolojisinin 2 hedefi var: bir ürünün prototipini oluştururken gereken süreyi azaltmak ve geleneksel üretim methodlarının sebep olduğu bir çok kısıtlamayı ortadan kaldırmak. Örneğin, 3 boyutlu baskı ile, karmaşık geometrik şekiller ve montaj gerektirmeyen birbirine kenetli parçalar yazdırmak mümkündür. Ayrıca az sayıda, düşük maliyetli, hemen teslim alınabilecek nesneler üretmekte mümkün. Bu teknoloji aynı zamanda üretim sırasında meydana gelen malzeme kaybını en aza indirir.

3D Baskı ile farklı farklı objeleri herhangi bir fazladan araca gerek duymadan üretebilirsiniz. Bu sayede 3D baskı üretim akışında esnekliğinin artmasına ve giderlerin azalmasına yardımcı olur. Herhangi bir üretim bandına gerek olmadığı için önemli miktarda kazanç sağlar.

3D Baskılarda çok sayıda (bin adet) aynı ürünün 3D baskısını almak ekonomik açıdan kabul edilebilir olmuyor.Bu konuda seri üretim methodlarından yani milyon tane aynı nesneyi üreten makinalarla arasında kesin bir fark vardır. Buna karşılık, 3D Baskı, isteğe bağlı, ‘ısmarlama’ ürünler üretmek ve ürünü kişiselleştirmek mümkündür. Kısaca, 3D baskıyı seçmek için diğer üretim yöntemlerine göre çok sayıda sebebiniz olduğu açıkça ortada.

Son olarak, 3D baskı herkese ihtiyaç duydukları an istediği nesneyi üretme gücünü sağlamaktadır. Birinin hayal ettiği ve üretmek istediği şeyi oluşturmak tek kelime ile harika. 3D Baskı birçok kişiye üretme ve ürettikleri ürünü geleneksel yöntemlere ihtiyaç duymadan satabilme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca 3D Baskı ile üretimde olmayan herhangi bir nesneyi kolaylıkla üretebilirsiniz. Örneğin, eski bir bisikletin piyasada bulamadığınız bir parçasını üreterek tamir etmeniz 3D baskı ile mümkün.

Endüstriyel ve Bireysel için 3D baskı

3D baskı son yıllarda yükselen bir grafik izledi. Üretim tekniği olarak yeni teknoloji etiketinden oldukça uzakta. Çünkü, 3D baskı yöntemi yaklaşık 30 yıldır pek çok profesyonel ortamlarda kullanılıyordu.

3D yazıcılar, toplumun da ulaşabildiği seviyelere indiği için medyada giderek daha önemli bir yer tutmaya başladı. Uzun zamandır profesyoneller ve endüstriyel prototipler ile sınırlı olan üretim teknolojisi, 3D baskı ile herkes için erişilebilir hale gelmiştir.

Yazıcılar genellikle 2 kategoriye ayrılır: Ev için 3D yazıcılar ve profosyonel 3D yazıcılar. Tabi ki bu ayrım her zaman doğru değildir: bazı şirketler ev tipi 3D yazıcılara sahipken toplum makerspaceler de profosyonel düzeydeki 3D yazıcılarına veya 3Durak’ın online 3D yazıcı hizmetlerine erişebiliyor.

Endüstride 3D Yazıcılar; dişçilik, uzay, sivil ve askeri havacılık, takı gibi çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.


Yorum yazınız.

× Whatsapp Hattı