3D Baskı İçin 3D Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

3D Tasarım, Şubat 21, 20160Yorumdogancan

3D Tasarımızı Doğrulayın

Geometrik olarak uygunsuz olan 3D tasarımınızı bize gönderdiğinizde 3D Yazıcılar bunu anlamakta zorluk çekebiliyorlar. 3D tasarımda karşılaştığımız en büyük sorun ise dosyanızın yekpare ve katı model olmaması. 3D Yazıcılarımız objenin iç ve dışını algılayamadıklarında 3D Modeli ise üretilebilir bulmuyor.

Bir çok 3D modelleme programı 3D yazıcılardan baskı almak için özelleşmiş değil. Bu programlar daha çok animasyon ve render için kullanılmaktadır. Animasyon ve render programlarında tasarlanana modellerin ise katı model yada kapalı model olmasına gerek yoktur. Fakat 3D Yazıcılarda tasarımlarınızı üretmeniz için obje sadece yüzeylerden oluşmamalı bir hacmi olmalıdır.

Bizim online tamir programımız birçok problemi çözmektedir. Ama modeliniz üzerinde tam kontrol sağlamanız açısından manuel olarak nasıl tamir edebileceğinizi anlamanız çok önemli. Aşağıda 3D tasarımınızı tamir edebilmeniz için genel bilgi bilgi bulacaksınız.

Hacimli Kapalı 3D Model

3D modelinizin kapalı başka bir ifade ile su geçirmez(watertight) olduğuna dikkat edilmeli. Tekrar ifade etmek gerekirse objenin duvarları kalınlık içermelidir. Bu problemin çözümü ise ya orayı silmek yada kalınlık vermek yolu ile giderilir.

Birleşik Olmayan Yüzeyleri ve Tekil Noktaları Düzeltmek

3D tasarım kavramına göre birleşik olmayan ve belirsiz yüzeyler doğru olmayan bir çizimdir. 3D Tasarımınızda bir noktayı iki tane parça paylaşıyor ise bu problem yaratmakta ve tamir ekipmanlarımız bu sorunu çözmek için ya o noktayı genişletmekte yada tamamen kadırma yolunu seçiyor.

Kesişimleri Silme

3D tasarımınızın içinde birkaç hacim birbiri içine geçmiş olabilir. Bu birbiri içine geçmiş hacimler tabiri yerinde ise kafa karışıklılığı yapmaktadır.

Modelinizin Yüzeyini Doğru Yönlendirin

3D modelleme programlarında modellerin hacimlerini hesaplamaya yardımcı olmak için yüzeyler içeriye yada dışarıya doğru yönlendirilerek oluşturulur. Eğer bir yüzey diğer yüzeylere zıt bir şekilde yönlendirildiyse problem teşkil etmektedir.

 


Yorum yazınız.

× Whatsapp Hattı