3D Baskı Maliyetinizi Nasıl Azaltırsınız

HaberlerŞubat 13, 20160Yorumdogancan

3D Baskı ücretini pahalı mı buluyorsunuz? O zaman bu yazı tam size göre…

3D Baskı’da fiyatlandırma üretimde harcanan materyal üzerinden yapılmaktadır. Kullanılacak materyal ise 3D modelin hacmine göre hesaplanmaktadır. Tasarımınızda yapacağınız bazı değişiklikler ise maliyetlerinizi oldukça düşürecektir. Peki nasıl?

1-Ölçeklendirme

3D Modelinizi ölçeklendirerek kullanılacak materyali azaltmanız mümkündür. Örneğin bir 3D modeli ½ oranında ölçeklendirirseniz, hacmi 1/8 oranında değişecektir. Bu da maliyetinizin yaklaşık 8’de bire inmesi demektir.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta duvar kalınlığıdır. Asıl modelde duvar kalınlığınız minimumdaysa ve ½ oranında modeli ölçeklendirirseniz duvar kalınlığınız üretilemeyecek derecede azalacaktır. O nedenle ölçeklendirilmiş modelin duvar kalınlığı kullanılacak materyalin özelliklerine göre kontrol edilmelidir.

Bir diğer konu ise detaylardır. 3D Modelinizi ölçeklendirdiğiniz durumunda bazı detaylar üretilemeyecek kadar küçülebilir. Yine bunu da kullanmayı düşündüğünüz malzemenin özelliklerine göre kontrol etmelisiniz. Ayrıca iç içe geçecek parçalarda da ölçeklendirme konusunda daha dikkatli olmalısınız.

2-İçini Boşaltma

Az materyal kullanılmasının maliyetleri düşüreceğini biliyoruz. Kullanılacak materyali azaltmanın bir diğer yöntemi ise modelin içini boşaltmaktır. Böylece kullanılacak materyal oldukça azalacaktır. Maliyetler de düşecektir.

FDM teknolojisinde modelin içini boşalttığınızda objede delik bırakmanıza gerek yokken SLS ve Sandstone gibi toz hammadde kullanan 3D Yazıcılarda üreteceğiniz modelinizde yüzeyde delik bırakmalısınız. Böylece modelin içinde kalan toz dışarı çıkacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kullanacağınız materyale göre minimum duvar kalınlığını göz önünde bulundurulmasıdır.

Ayrıca, içi boşaltılan modellerin katı modeller kadar güçlü olmadığını da belirtmekte fayda var.

3-Duvar Kalınlığı

Duvar kalınlığını azaltmak maliyetlerinizi düşürebileceğiniz bir diğer yöntemdir. Ama bu konuda oldukça dikkatli olmanız gerekmekte. 3D Baskıda kullanacağınız materyalin özelliklerini göz önünde bulundurarak minimum duvar kalınlığını belirlemelisiniz. Aksi takdirde üretimde problem oluşacaktır.

Duvar kalınlığını belirlerken 3D modelinizi maruz kalacağı kuvvetleri de göz önünde bulundurmalısınız.


Yorum yazınız.

× Whatsapp Hattı