3D Baskı NIKE Ayakkabı

Case Study, , , , , , Ocak 6, 20160Yorumdogancan

3D Yazıcıların en büyük avantajlarından biri geleneksel üretim yöntemleriyle geometrik olarak üretilmesi zor olan ve prototip olarak üretilmek istenen tasarımların kolayca ve düşük maliyetle hayata geçiyor olması. Buna en güzel örneklerden biri de geçtiğimiz haftalarda NIKE için yaptığımız bir projede oldu diyebiliriz.
Dünyanın en büyük spor ayakkabı üreticilerinden biri olan NIKE bir mağazasının vitrinin de sergilemek için yıldızdan esinlenerek tasarlanan konsept ayakkabısının 25 cm ebatlarında renkli olarak 3D Baskısını talep etti.
Bir hafta gibi bir süremiz olan bu proje için ilk etapta, tasarımcı arkadaşlar modeli 3D Yazıcıdan üretilebilir hale getirdiler.  Sonrasında üretim için 3D Systems firmasının renkli 3D Baskı yapan 3D Yazıcısı Projet 660Pro’yu kullandık. Materyal olarak kumtaşı kullanılan 3D Baskı sonrası ayakkabı tüm renkleriyle birebir ebatlarda üretilmiş oldu. Üretim süresi toplamda 6 saat sürdü.

3D Baskı sonrası objeye Projet660 çıktılarında yapılması gereken post process (ardıl işlem) çalışmaları uygulandı. Böylece ayakkabı son halini almış oldu ve vitrinde yerini aldı.


Yorum yazınız.

× Whatsapp Hattı