3D Modellerinizi Netfabb ve Meshlab Kullanarak Nasıl Onarabilirsiniz!

Teknoloji, , , , , , Mart 4, 20160Yorumdogancan

3 Boyutlu tasarım programlarını kullanarak modellediğiniz objeler bazı sebeplerden dolayı 3D Yazıcılardan üretilmeye uygun olmayabilir. 3Durak bu noktada üretime uygun olmayan modellerinizi onarabileceğiniz bazı programlar öneriyor.

Meshlab, Netfabb Basic ve Microsoft Azure yazılım ve websitesiteleri 3 boyutlu modellerinizi 3D Yazıcılardan üretime hazır hale getirebileceğiniz ücretsiz programlar.

Bu yazıda ise yukarıdaki programları nasıl kullanaağınızı öğrenceksiniz. Yazıya başlamadan önce Netfabb Basic ve Meshlab programlarını buradan indirebilirsiniz.

1- MESHLAB

Meshlab birçok uzantılı dosyayı açabilen ve farklı uzantılarda kaydetmenize olanak sağlayan bir program. Netfabb’den en büyük farkıda bu. Eğer dosya uzantınız doğru uzantı da değilse ve istediğiniz uzantıya dönüştürmede problem yaşıyorsanız, Meshlab size yardımcı olacak en iyi programlardan birtanesi.

3Durak, 3D Baskı hizmetinde .STL ve .OBJ formatlarında dosya uzantısı talep ediyor. Eğer dosya uzantınız bunlardan farklı ise Meshlab’de dosya uzantınızı değiştirebilirsiniz.

Meshlab’e import edebileceğiniz dosya uzantıları: .PLY, .STL, .OFF, .OBJ, .3DS, .COLLADA, .PTX, .V3D, .PTS, .APTS, .XYZ, .GTS, .TRI, .ASC, .X3D, .X3DV, .VRML, .ALN

Meshlab’den export edebileceğiniz dosya uzantıları: .PLY, .STL, .OFF, .OBJ, .3DS ,.COLLADA, .VRML, .DXF, .GTS, .U3D, .IDTF, .X3D

2- NETFABB

Netfabb STL modellerinizi düzenleyebileceğiniz ücretsiz bir yazılım. Netfabb’de STL modellerinizdeki hataları onarabileceğiniz gibi ölçekleme, ölçme, analiz gibi özelliklerinde de yararlanabilirsiniz.

Ölçekleme ve Ölçme        

Netfabb programını kullanarak tasarladığınız ve hazır olarak bulduğunuz 3 boyutlu modelleri ölçebilir, istenilen boyutlara ölçekleyebilirsiniz.

Kontrol

Netfabb tarafından sunulan en büyük avantajlardan biri de 3 boyutlu tasarımların üretilebilir olup olmadığının kontrol edilmesi. 3 boyut geometrisinde modeller üç elemente göre değerlendirilir; köşe, kenar ve yüzey. 3 boyutlu modellerin üretilmesi için ise model manifold olmalıdır. Yani her kenar iki yüzeye bağlı olmalıdır. Netfabb ise bunu sizin için kontrol eder ve non-manifold geometri ile karşılaştığında bunu belirtir.

Onarma

Netfabb’in bir diğer özelliği ise Netfabb Repair Tool ile hatalı modellerinizi onarması. Modellerinizi ise aşağıdaki özelliklere göre kontrol eder:

·         Boşluk: 3 boyutlu model manifold olmalıdır. Yani köşeler ve yüzeyler arasında boşluk olmamlıdır.

·         Pozitif Hacim: Netfabb’e model yüklediğinizde yeşil görünen tüm yüzeyler dış, kırmızılar ise iç yüzeydir. Tersi durumunda 3D Yazıcı iç yüzeyleri de dış yüzey olarak algılar ve fazladan materyla tüketebilir.

·         Kapalı Yüzeyler: 3 boyutlu modelde hiçbir delik ve sınır köşe bulunmadığı durumdur.

Netfabb’in özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için

3- MİCROSOFT AZURE – 3D MODEL ONARMA

Netfabb’in de 3 boyutlu modellerinizi onarma konusunda yetersiz kalması durumunda başvuracağınız diğer yöntem Microsoft Azure. Azure’a 3 boyutlu modellerinizi yükleyerek dakikalar içerisinde onarılmış olarak geri indirebilirsiniz.


Yorum yazınız.

× Whatsapp Hattı