Audi Otomobile 3D Baskı Yedek Parça

Case Study, , , , , Şubat 11, 20160Yorumdogancan

3D yazıcılar hayatımızı daha da kolaylaştırmaya devam ediyor. 3Durak ailesi olarak bize ulaşan müşterilerimizin sorunlarına her daim çözüm üretmeye çalışıyoruz. Geçtigimiz günlerde,  arabasının bir parçası kırılan müşterimiz kırılan parçanın aynalanmış olan benzerini bize getirerek eksik olan parçayı yapıp yapamayacağımızı sordu. Müşteri memnuniyetini amaç edinmiş olan bizler hemen işe koyulduk.

Öncelikle parçanın bilgisayar ortamındaki 3D Modeli lazımdı. 50 cm’e kadar olan cisimlerin detaylı 3D Taramasını sağlayan DAVID Laser Scanner bu iş için çok ideal. Aşağıda müşterimizin bize getirmiş olduğu parçayı görebilirsiniz.

David Laser Scanner siyah objeleri algılamakda zorlandığı için parçayı “Plasti DIP Rauch Spray” boyası ile maviye boyadık. Korkmayın bu boya daha sonra bir kabuk gibi objenin üzerinden sökülüyor. Boyama sonrası 3D Tarayıcı ile yaptığımız 3D Taramadan gayet iyi sonuç aldık be parçanın 3D Modelini bilgisayar ortamında elde etmiş olduk. Boyama sonrası çekilen fotoğrafı aşağıda görebilirsiniz.

3D tarama verisini 3D Yazıcımıza gönderdikten sonra parçamızı elde etmek için 12 saate ihtiyacımız vardı. Parçayı 200 mikron çözünürlükte PLA hammaddesini kullanarak ve Leapfrog CreatHS 3D Yazıcısında basmayı tercih ettik. PLA hammaddesini kullanmamızın sebebi büyük objelerde daha iyi sonuç vermesiydi. Aynı zamanda CreatrHS 3D Yazıcısının 3D Baskı hacmide parçayı tek seferde üretmek için yeterliydi.

3D Baskıdan sonra elde ettiğimiz sonuç inanılmazdı. Parçamız neredeyse kusursuz bir şekilde çıkmıştı.  Müşterinin memnuniyeti yüzünden okunuyordu. 1000 TL’ye satın alabileceği ürünü 3D yazıcılarla çok daha ucuza üretmiş oldu.


Yorum yazınız.

× Whatsapp Hattı