BRİSA için Tekerlerinin Ölçek Modelini 3D Yazıcı ile Ürettik

Case Study, , Mart 8, 20160Yorumdogancan

Lassa ve Bridgestone lastiklerinin üreticisi olan BRİSA Akademi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz projede, BRİSA’nın binek otomobil ve ağır taşıt lastiklerinin 3 boyutlu modellemesini yaparak, 3D Yazıcı ile ölçek modelini ürettik.

Türkiye’nin lider, Avrupa’nın ise en büyük yedinci lastik üreticisi konumunda olan BRİSA, her yıl onlarca yeni teker modeli piyasaya sürüyor. Türkiye çapında yüzlerce bayiye sahip olan BRİSA, piyasaya yeni sürdüğü lastik modellerinin tanıtımı için eğitime oldukça önem veriyor. Burada karşılaşılan zorluklardan en büyüğü ise bu tekerlerin bayilere taşınması.

Bu noktada BRİSA için geliştirdiğimiz projede, piyasaya yeni sürülen binek otomobil ve ağır vasıta araç lastiklerinin 3 boyutlu modellemesini gerçekleştirip, tekerleri bilgisayar ortamında oluşturduk. Sonrasında ise bu tekerlerin 1/8 oranında ölçek modelini 3D Yazıcıdan ürettik. Üretimde FDM teknolojisi 3D Yazıcılar kullanıldı ve ABS malzemesi tercih edildi. Proje sonucunda BRİSA eğitimlerine artık tekerlerinin orijinallerini taşıma zahmetinden kurtulmuş oldu.

Bu projede 3D Yazıcının tercih edilmesinin nedenlerinden en büyüğü ise her modelden 4’er adet üretilecek olması diyebiliriz. Geleneksel üretim yöntemleriyle(plastik enjeksiyon) bu adetlerde üretim yaptırmak mümkün değil. Fakat 3D Yazıcı ile 3 boyutlu modeline sahip olduğunuz birçok ürün özellikle az adetlerde üretmek size hem zaman hem de maliyet açısından büyük avantajlar sunuyor.

Bayilerine yüz yüze eğitimlerin yanında 2007’den bu yana e-eğitim veren BRİSA Akademi için proje özellikle yüz yüze verilen eğitimler için büyük önem taşıyor. Türkiye lastik sektöründe birçok ilkin öncüsü olan BRİSA, 3D Yazıcıya erken adapte olarak bu geleneğini sürdürmeye devam etti. Sektör içinden ve dışından birçok firmaya örnek nitelikte olabilecek proje sayesinde 3D Yazıcının kullanıcılarına sunduğu avantajlar bir kez daha kanıtlanmış oldu.


Yorum yazınız.

× Whatsapp Hattı