CNC Nedir

Teknoloji, , , , Temmuz 5, 20160Yorumdogancan
Pek çok farklı türü bulunan CNC tezgahlarının en çok kullanılanı CNC Freeze günümüzde küçük sanayi tesislerinde dahi kullanılabilmektedir. CNC metal işlerinde büyük kolaylıklar sağlaması bakımından, sanayinin her alanında acil yedek parça üretiminde de çok kullanılan bir üründür.
CNC üretim hattında bilgisayar kontrollü biçimde çalışır. CAD yazılımları sayesinde 3 boyutlu olarak da çizimleri yapılabilen teknik çıktıları, sıfır hata ile üretebilmek yalnızca bilgisayar kontrolü ile mümkün olabilmektedir. Zira insan faktörü en az seviyede kullanıldığı için hata payı da minimize edilmiş durumdadır.
CNC Freeze tezgahları, ürünü hareket ettirerek, servo motora bağlı iş milinin gerekli şekillendirmeyi yapabilmesini sağlayan kayıt ve kızaklardan oluşur. Hem motora bağlı iş mili, hem de kayıt ve kızaklar bilgisayarın kontrolünde hareket eder ve çok hızlı biçimde verinin materyale işlenmesiniz sağlar.
Metal işlerinde hatasız kesim, insan eliyle neredeyse imkansızdır. Geleneksel kesim tezgahlarında gönye ile ölçeklenmeye çalışılan ve insan eliyle yönetilen kızak ve miller ile yapılan işlem, mutlaka hatalara neden olabilmekteydi. Oysa CNC Metal şekillendirme işlemlerinde kusursuzluğu ile sektörün ana üretim elemanlarından birisi haline gelmiştir.
Bir CNC Freeze tezgahı ile biçimlendirilemeyecek hiçbir madde yoktur. Değişken biçimlendirme milleri sayesinde pek çok farklı üretim tipine uygun bir makineye dönüşebilen CNC üretim tesislerinde sadece prototip üretmek için değil, üretim için de yoğun biçimde kullanılmaktadır. Hatta sadece bu makineyle üretim yapılabilmektedir.
Elbette CNC Metal işlerinde çok ortaya çıkan iş kazalarını da en aza indirmiştir. Kılavuza uygun biçimde kullanılan CNC Freeze tezgahlarında iş kazası ihtimali sıfıra yakındır.
Tabii CNC üretim hattının çok yüksek bir hızla çalışmasını sağladığı için de vazgeçilmez bir unsur olarak kabul edilebilmektedir. Bu sayede üretim kapasitesi artmakta, kısa zamanda mükemmel ürünler ortaya çıkarılabilmektedir.

Yorum yazınız.

× Whatsapp Hattı