CNC Router Nedir

Teknoloji, , , , Temmuz 18, 20160Yorumdogancan
CNC, Computer Numerical Control kelimelerinin kısaltması olup, Türkçeye, Bilgisayarlı Sayısal Kontrol olarak tercüme edilmesi mümkündür. Sayısal, yani dijital, gerçek dünyanın kodlarla ifa edilme biçimidir. Bilgisayar üniteleri evreni sayısal olarak tanımlar. Gerçi normalde bilimsel olarak da evrenin tanımı sayısal olarak yapılır ama, bilgisayarın başka bir algı ve işlem biçimi olmadığı için, her olguyu sayısal biçimde kodlar. Yani aslında sayısal veya dijital dediğimizde, bilgisayarlar tarafından anlamlandırılıp, işlem yapılabilen değerler, biçiminde bir tanım yapabilmek mümkündür. Sayısal işlemci algoritmik olarak evreni kodlar. Örneğin, küp biçiminde bir cismin bilgisayar üzerinde tanımlanabilmesi için, cismin koordinatlarının 3 boyutlu düzlemde sayılarla ifade edilmesi gerekir. Koordinatlar otomatik olarak şekli göstereceğinden, yazılım üzerinde bir modeli oluşmuş olacaktır. İşte bu modeli çizdiğimiz yazılımlara cad-cam yazılımları diyoruz ve mühendislik çizimlerin tamamında bu yazılımlardan faydalanıyoruz.
CNC, çalışma prensibi itibariyle çok karmaşık bir cihaz değildir. Matkaba benzer bir ucun dönerken, yatay ve dikey eksen üzerinde çizdiği hareketlerle nesneleri keserek veya oyarak biçimlendirmesi prensibi ile çalışır. Burada karmaşık olan, bu kesici kafayı hareket ettiren ve milimetrik değerlerde sayısal modeli nesneye çizmesini sağlayan elektromekanik sistemdir. Doğrudan bilgisayara entegre olan bu sistem, kafayı mükemmel biçimde hareket ettirerek, çizimin birebir kopyasının nesneye uygulanmasını sağlar. Herhangi bir elle müdahale gerekmediği gibi, kafanın kapasitesi ile doğru orantılı olarak işlem çok hızlı ve hatasız tamamlanır.
CNC Router, İngilizce Route, yani yol anlamına gelen bir kelimeden esinlenerek isimlendirilmiştir. CNC Kafası Route üzerinde hareket ederek modeli belirlenen hat üzerinde nesneye oyar. Nesle kafa niteliğine göre her şey olabilir. Yalnızca yanıcı maddelerin dönen ve aşırı ısınabilen kafa ile kesilmesi doğru olmayabilir bu konuda her kafanın kendi standartları vardır ve kullanma talimatlarına göre uygulama yapılabilir. CNC Router ile, Metal, Plastik, Ahşap hatta mermer, granit vb. taş mineralleri dahi kesebilirsiniz. Elmas uçlar ile çok sert madenleri dahi işleyebilen CNC Router hafif sanayi işletmelerinden büyük fabrikalara kadar hemen her alanda kullanıma sahiptir. Sektörel faaliyetlerde sağladığı ciddi avantajlar sebebiyle maliyetlerde ciddi düşüşler oluşmasını sağlayan CNC Router günümüzde vazgeçilmez sanayi ekipmanlarından birisidir.

Yorum yazınız.

× Whatsapp Hattı