• FDM Plastik 3D Baskı

3D Yazıcı teknolojileri içerisinde en yaygın kullanımı olan FDM, yani Fused Deposition Modelling teknolojisinin türkçe karşılığı Eriyik Yığma Modellemesi anlamına gelmektedir. Bu teknolojide, termoplastik malzeme sıcaklık kontrollü bir nozzle ile eritilerek üretim tablasına katman katman serilir. Üretimde tabla ile katman arasında başka bir katman yoksa destek malzemesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu malzeme tek nozzle kullanan 3d yazıcılarda üretim materyali ile aynıdır ve üretim sonrasında el ile sökülür. Çok nozzle kullanan 3d yazıcılar da ise destek yapıları su yada kimyasal karışımlar içerisinde çözülerek sökülür.

Düşük maaliyeti sayesinde Dünyadaki 3d yazıcıların %70’nin kullandığı teknolojinin FDM olduğu tahmin edilmektedir.

FDM teknolojisi 1980’lerin sonlarında S.Scott Crump tarafından icat edildi ve 1990 yılında ticarileştirildi. Teknoloji ilk olarak Stratasys firması tarafından tescillendi. Daha sonrasında bu teknolojinin patent süresinin bitmesiyle FDM kelimesinin tam anlam karşılığı olarak Fused Filament Fabrication terimi RapRap projesi üyeleri tarafından kullanılmak üzere hazırlandı. RepRap projesinin hayata geçmesi ile birlikte FDM teknolojisi 3d yazıcı maaliyetleri 2 kattan fazla düşmüştür.

FDM 3D baskı teknolojisi ile karmaşık modeller, işlevsel prototipler ve son kullanıma uygun parçaların üretimi uygun bir şekilde yapılabilmektedir. Üretilen malzemenin üzerine  boyama, kaplama ve parlatma gibi yüzey işlem uygulamaları yapılabilmektedir. Cihaz boyutlarının küçük ve kullanımının kolay olması nedeni ile ofis içi kullanımına uygundur. Bir çok tasarım ofisi, mimarlık ofisi, arge ofisi ve farklı ticari işletmeler prototip hazırlama, üretim işlemleri ve ürün geliştirme safhasında FDM teknolojisi ile çalışan 3D yazıcıları kullanmaktadır.

FDM 3D baskı teknolojisinde üretim süreleri uzundur. SLA ve SLS teknolojisinde aynı anda çoklu üretim süre ve maliyeti düşürürken FDM teknolojisinde, aynı modelden çoklu üretim maliyetleri ve süreyi düşürmemektedir. Aynı tablada 1 adet model x sürede üretiliyorsa 10 adet model 10x sürede üretilir.

FDM 3D Baskı teknolojisinde en çok kullanılan materyaller ABS ve PLA termoplastikdir. Ayrıca bunun yanı sıra PC, PP, TPU hammaddeler ve özel ahşap, bronz, bambu vb. katkılı hammaddeler kullanılabilmektedir.

SLA Reçine Baskı Nerelerde Kullanılır?

SLA Reçine 3D baskı teknolojisi ilk kullanım olarak medikal modellerin üretilmesinde kullanılmaktadır. Tomografi yada MR ile alınan hasta modelleri SLA 3d yazıcılar sayesinde detaylı olarak üretilerek ameliyat öncesi planlamalarda kullanılmaktadır.

Ayrıca yaygın olarak SLA reçine 3d baskı teknolojisi kuyum alanında da kullanılmaktadır. Bilgisayar ortamında hazırlanan 3d modeller dökülebilir reçine malzemeden üretilir ve oluşturulan prototip kalıp alınacak olan master model olarak kullanılır.

SLA Reçine 3D Baskı’da Hangi Malzemeler Kullanılır?

SLA Reçine 3D baskı teknolojisinde görsel amaçlı üretimlerde kullanılmak için genellikle standard reçineler ile üretim yapılır.

Mekanik prototiplerde kullanılmak üzere ABS özelliği gösteren dayanıklı reçineler kullanılabilmektedir.

Kuyumculuk alanında ise yaygın olarak kulanılan hammadde dökülebilir reçinelerdir. Bu reçineler mum özelliği gösterir ve üzerinden kalıp kolayca alınabilir.

Yine bazı model prototipleme işlerinde kullanılmak üzere yarı esnek malzeme kullanılabilmektedir.

Ayrıca dental alanlardaki üretimler için özel olarak kullanılan reçineler bulunmaktadır.

SLA Reçine 3D Baskının Avantajları Nelerdir?

SLA teknolojisinin birinci avantajı diğer teknolojilere göre daha hızlıdır. Fonksiyonel parçalar diğer teknolojilere kıyasla daha hızlı üretilebilir. Ayrıca üretim tablası verimli hazırlandığında aynı parçadan çoklu üretimlerde zaman maliyetide düşmektedir. Örneğin bir model x sürede üretilirken aynı tablada 10 model 2-3x sürede üretilebilmektedir. Yüzey hassasiyeti çok fazladır katmanlar hissedilmeyecek derece detaylı modeller üretilebilmektedir. Dİğer teknolojilerde üretilemeyen ince detaylar SLA 3d baskı teknolojisinde üretilebilmektedir.

SLA teknolojisinin dezantajları ise maliyetleridir. FDM teknolojisine göre cihazlar ve kullanılan reçine hammadde SLA 3d baskı teknolojisinde daha pahalıdır.

DİJİTAL FABRİKANIZDA HEMEN ÜRETMEYE BAŞLAYIN.

Bizimle İletişime Geçin, Detayları Konuşalım

İLETİŞİM
× Whatsapp Hattı