Silikon Kalıplama Nedir

Teknoloji, , , , Temmuz 13, 20160Yorumdogancan

Yakın zamanda evde kek yapmak için bir kalıp arayışı içine girip bir mağazaya gittiyseniz, silikon kek kalıplarını görmüş olmalısınız. Silikon kimyasal formülü itibariyle oldukça faydalı bir maddedir ve gerek endüstride, gerekse gündelik hayatımızın pek çok noktasında hayatımızı kolaylaştırır. Silikon Kalıplama ise, kalıbın silikon materyalden imal edildiği kalıplama yöntemidir. Özellikle sıcaklığı bakımından plastik kalıpların kullanılmasının uygun olmadığı ancak diğer kalıpların da elverişli olmadığı durumlarda silikon kalıplar kullanılmaktadır. Silikon Kalıplama özellikle model çıkarma ve prototip imalatında çok başvurulan bir yöntemdir. Silikon, plastiğe çok benzemekle birlikte, çok daha esnek ve dış koşullara karşı çok daha dirençli bir maddedir. Örneğin, alaşım formülüne göre değişmekle birlikte asla yanmayan silikon üretmek de mümkündür. Ayrıca silikon malzemenin kalıp formuna getirilmesi de çok kolaydır. Ağır sanayi süreçleri gerektirmez, hızlı bir biçimde ve düşük ısılarda kalıplama yapılabilmesi mümkündür.

Özellikle ters açılı kalıplama işlemlerinde silikon kalıplama en çok tercih edilen yöntemdir. Zira kalıbın hazırlanmasında eriyik silikonun orijinal cisimle bütünleştirilip kalıbının çıkarılması mümkün iken, CNC ile silikon bloklar biçimlendirilerek de kalıp elde edilebilir. Bahsettiğimiz gibi silikon plastikten çok daha yüksek dirence sahiptir ve silikon bir kalıp içerisinde eriyik plastikten kalıplama yapılabilir. Çok yüksek ısılarda dahi formunu kaybetmemekle birlikte, son derece düşük maliyetli olması sebebiyle özellikle endüstriyel olmayan; örneğin hediyelik eşya ve oyuncak gibi ürünlerin üretiminde yoğun biçimde kullanılır.

Silikon Kalıplama yönteminde kalıp hazırlandıktan sonraki süreç makine ile sürdürülmez, kalıp içerisinde eriyik madde insan eli ile aktarılır ve katılaşma sürecinden sonra yine elle çıkarılır. Silikonun yüzeyi oldukça pürüzsüz olduğu için kalıplanan materyalden elde edilen cisim de hiçbir yüzey defektine sahip olmaz ve kalıplamadan sonra bir ek işlem gerekmez. En başta da söylediğimiz gibi silikon kalıplama mutfaklarımızda dahi kullandığımız bir tekniktir ve hayatımızı ciddi oranda kolaylaştırmaktadır.

Kalıplama yöntemlerinin hemen hepsi evde bireysel imkanlarla yapılamaz. Zira ne bir fırınımız, ne santrfrüjümüz ne de yüksek ısı üreten bir eritme ünitemiz bulunmaz. Oysa silikon kalıplar yardımı ile en azından düşük mukavemetli plastik ürünleri dahi evimizde bireysel imkanlarla üretebiliriz. Elbette silikon kalıplama evsel bir teknolojidir demek istemiyoruz. Zira sanayinin hemen her imalat alanında silikon kalıplama kullanılmaktadır.


Yorum yazınız.

× Whatsapp Hattı