Tomografiden 3D Baskı Kafatası

Case Study, , , Mart 21, 20160Yorumdogancan

3D Yazıcılar kullanıldıkları sektörlerde kullanıcılarına büyük avantajlar sunuyor. 3Durak olarak son yaptığımız çalışmalardan birinde, kaza sonucu kafatasının bir bölümü kırılmış olan hastanın tomografi datasından kafatası modelini 3 boyutlu hale dönüştürüp, 3D Yazıcıdan birebir boyutlarda ürettik. Böylece Prof. Dr. Orhan Babuçcu ameliyat öncesi model üzerinden planlama yapabildi. Bu ameliyat başarı şansını oldukça arttırabiliyor.

İlk adım olarak tomografi datasının 3 boyutlu modele dönüştürülmesi vardı. Bunun için Materialise firmasının Mimics programı kullanıldı. Bu program sayesinde katman katman olan tomografi datası temizlendi. Temizlenme işlemi basit olarak anlatmak gerekirse 3 boyutlu modelde olmasını istediğiniz dokuyu seçiyor, istemediğiniz dokuyu ise siliyorsunuz. Böylece katman katman olan tomografi datası üzerinde tek tek bu işlemi uygulayarak sonucunda istediğiniz dokuya ait 3D Modeli elde ediyorsunuz.

3D Modelin oluşturulmasıyla beraber sonraki aşamayı 3D Baskı oluşuyor. Bu çalışmada malzeme olarak kumtaşı makina olarak ise Projet 660 kullanıldı. Bunun nedeni ise Projet 660’da toz materyal kullanılması ve destek malzemesinin olmaması. Böylece içi boş ve üzerinde birçok detay bulunduran kafatası modeli iyi kalite üretilmiş oldu. Ayrıca kumtaşının kumsu ve kırılgan özelliği ise kafatası dokusuna çok daha yakın bir malzemeydi. 5 saat süren 3D Baskı süresinden sonra model elde edilmiş oldu.

Bu aşamanın da başarıyla tamamlanmasından sonraki adım ise modelin Prof. Dr. Orhan Babuçcu’ya ulaştırılmasıydı. Babuçcu modeli ameliyat öncesinden inceleyerek kafatasında kaza sonucu olan kırık ve çatlakları somut olarak görmüş oldu ve ne gibi bir tedavi uygulayacağını ameliyat öncesinde netleştirdi. Bu çalışma ise kendisine ameliyat esnasında hız kazandırdı ve başarı şansını arttırdı. Babuçcu “

Çok zor bir yüz kemiği kırığı vakası 3Durak’ın tomografi kesitlerinden yola çıkarak yaptığı 3D Model sayesinde benim için kolay bir vaka haline geldi. Çünkü daha ameliyata girmeden kırılmış bir kafatasını elimde tutup inceleyebildim.”

3D Yazıcıların yaygın olarak kullanıldığı sektörlerden bir diğeri ise medikal. 3D Yazıcı teknolojisinin sunduğu en büyük avantajın kişileştirilebilir ürünler olması ve medikalde de neredeyse her problemin kişiye özel olmasından dolayı medikal ve 3D Yazıcılar tam örtüşüyor diyebiliriz.


Yorum yazınız.

× Whatsapp Hattı